JEŽIŠ V SYMBOLOCH
   Pod  akými  symbolmi  nachádzame  Ježiša v  Biblii? V Rim. 11,16-18 je nazvaný  Prvotinou, Tukom olivy a   Koreňom;  v  Rim.  15,12  "Koreňom  Jesseho ... v  Neho   budú   dúfať  národy"; u  Izaiáša  11,10  Koreňom   Izaiho, v 11,1 zase Prútok Izaiho: "Vyjde Prútok z parezu Izaiho a   Mládnik  z  jeho koreňov ponesie  Ovocie"; a pod mnohými inými symbolmi.
   Ježiš je teda Koreň Izaiho, On je Kmeň, On je Výhonok a Mládnik – Ratolesť, Ktorý rastie z Koreňa, totiž Ježiš jestvuje  a  rastie  zo  seba;  Jemu nikto nedal  život,  ale  On má život sám v sebe (Ján 5,26). Ježiša symbolizovala aj Áronova palica (ktorú strážili v truhle zmluvy), ktorá bez koreňa sama zo seba vypučala, vydajúc puky zakvitla a  vydala  zrelé  mandle (IV.Mojžišova 17,8). Pomenovanie  "Baránok  Boží" a "Lev z pokolenia Júdovho, Koreň Dávidov", poukazovalo tiež na Ježiša (Ján 1,29; Zjavenia 5,5).
   Ježiš nebol ani lev, ani baránok, ani koreň, ani výhonok, ani ratolesť... toto všetko sú symboly, ktoré sa vzťahujú na Jeho rôzne úlohy, pôsobenia a vlastnosti. Podobne ako ostatné pomenovania je symbolické aj to, že Ježiš je z pokolenia Júdovho. Otca, ba čo viac, aj matku mal iba symbolicky (iba kvôli zdaniu). Adam nepotreboval pozemského otca ani matku, aby sa stal človekom. Ani Ježiš, druhý Adam, nepotreboval pozemského otca a matku, aby sa mohol narodiť človekom. To, že okolie, v ktorom žil, poznalo Jeho rodinu, bolo pre Neho najlepším zahalením: "Lenže o Tomto vieme, odkiaľ je!"
(Ján 7,27).
   Diabli, ktorí pred svojím pádom žili v nebi, dobre poznali Ježiša. Preto im nedovolil, aby Ho odhalili; nedovolil démonom hovoriť (Marek 1,34). V Ježišovi prebývala všetka  plnosť   božstva (Kol. 1,19; 2,9).   Keby  bol  nechal  svoju  moc a božstvo v nebi, vtedy by Ho démoni nespoznali, lebo aj pred nimi by bol iba obyčajný človek.
predchádzajúca kapitolanasledujúca kapitola